Ara

ANNE BABA TUTUMLARI

Otorite, Şiddet Midir?

İnsanlar otorite ile şiddeti çoğu zaman birbirine karıştırırlar. İnsan her zaman, söyledikleri ya da yapıp ettikleri ile karşı taraf üzerinde istediği etkiyi oluşturamaz.

İstediği etkiyi oluşturamadığında da daha fazlasını söyleyerek ya da yaparak etkili olacağını zanneder. Dokunuyorsa daha çok dokunur. Konuşuyorsa daha yüksek sesle ve çok konuşur. Sürekli miktarı arttırır. Miktarın aşırılığa ulaşması şiddet demektir. Konu her ne olursa olsun, miktarı arttıkça etkisi azalır.

Daha fazla konuşmak, bağırmak, beden dilini fazlaca kullanmak, üzerine yürümek, sert konuşmak, kişinin iletişimde etkisinin azaldığına işaret eder. İnsan miktarı arttırarak otorite sahibi olacağını zanneder.Otorite Nedir?

Otorite, değişime yön verebilme marifetidir. Ancak otorite sahibi olan karşıdaki kişide davranış değişikliği oluşturabilir. Çünkü otorite sahibi olanın yaptırım gücü vardır. Yetiştiren kişinin yaptırımı yoksa ya da zayıfsa şiddet başlar.

Otorite yoksa iletişim hakkı yok demektir.

Otorite Azaldıkça Şiddet Artar

İnsanlar iletişimlerinde, ilişkilerinde güç kaybetmeye başladıkça şiddet artar. Tek söz yetmediğinde bağırmaya, aynı şeyleri defalarca tekrarlamaya, sert mimikler kullanmaya, fiziksel şiddet uygulamaya başlar.

Bir iletişimde gücü varsa sakindir. Konuşmaları tane tanedir. Aktarmak istediğini rahat anlatır. Tonlaması yumuşaktır.

Bir öğretmen otoritesini kaybettikçe sınıfta bağırmaya başlar. Bir annede otoritesini kaybettikçe , lafı dinlenmeyen ve defalarca aynı şeyi tekrar eden olur.

Bir yönetici gücünü kaybettiğinde tehditler savurur. Sanki karşısındakinin duyma ile ilgili problemi varmış gibi davranır. Oysa bunlar işe yaramaz. Aksine kişinin tepkiselliği arttıkça karşı taraf üzerindeki etkisi azalmaya başlar.

Otorite Arttıkça Şiddet Azalır

İnsanın iletişimde gücü arttıkça daha az konuşur, davranışları daha sakin ve nettir. Bağırmaz, sürekli söylediklerini tekrar etmez, fiziksel zorlamada bulunmaz. Tek bir mimik, tek bir söz, tek bir dokunuş ile çok şey anlatır; karşı tarafa davranış değişikliğine sebebiyet verir. Sessiz olan güçlü ve daha etkilidir.


Taviz Nedir? Merhamet nedir?

Taviz ve merhamet birbirinden çok farklı kavramlardır. Ancak çok karıştırılır.

Kişinin bir şeyi değiştirme gücü yoksa ve olay karşısında bir şey yapmıyorsa buna taviz denir. Tavizin olduğu yerde otoriteden söz edilemez. Aksini yaptırmaya gücü yetmediği için sözde verilen izin, sözde affediştir. Tavizde seçim yoktur. Sadece mecbur olduğu için izin verir. İnsan bir başkasına vaz geçemeyecek kadar ihtiyaç duyduğunda tavizleri olur.

Merhamet bazen " hayır" diyebilmektir. İmkanı olduğu halde, anlık olarak kötü abi olmayı göze alıp, sırf onun iyiliği için kardeşinin borcunun tümünü kapatmadığında merhamet etmiş olur insan. Merhamet etmek gücü olan insana verilen bir haktır. Gücünün olabilmesi için de insanın vazgeçebilecek kadar özgür olması, bağımlı olmaması gerekir.

Taviz varsa yetiştirmekten bahsedilmez. Bağımlılık varsa da tavize engel olunamaz.

İnsanın kaybetmemek adına verdiği tavizler daha büyük kayıplara yol açar.

İyi anne baba olarak bilinmek uğruna doğru bir şeyi yaptırmıyorsam,

Çocuğum terk edip giderse diye çekinip kural koyamıyorsam,

Öğrencimin sevgisini kazanmak uğruna hatalarını göz yumuyorsam,

Eşimin sorumsuzluklarında, yanlışlarında, yanlışlarında kaybetmekten korkup idare ediyorsam taviz veriyorum demektir.

Merhamet sahibi olabilmek için, yapılan bir yanlış varsa onun bedelini ödetmek gerekir. Yani merhamet bedel ödetmemek değildir, karşındakine hatasını telafi etme fırsatı vermektir.

3 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

GÖNÜL İNTERNET İSTER, ÖDEV BAHANE

Ödev yapma bahanesiyle internete giren birçok öğrenci, bir süre sonra internetin derinliği içinde kaybolup, ciddi manada zaman israfı yaparlar. Adeta siteler arasında sörf yapan bu öğrenciler, dersler

Eğitimde Hedef

Eğitim ,insanı hayatta karşılaşabileceği her duruma hazırlaması demektir. Bu hayatta kaybettiklerimiz ne kadar fazla ise , kazanma şansımız o kadar fazladır. Her şeyin bir bedeli olduğu gibi başarıyı

Rehberlik servisi

Rehberliğin amacını; bireyin, kendini gerçekleştirmesine yardım etmektir." şeklinde tanımlayabiliriz. Bundan yola çıkarak rehberliğin amacı ile ilgili şu maddeler sıralanabilir: 1.Kendini tanıması, 2.