Ara

GÖNÜL İNTERNET İSTER, ÖDEV BAHANE

Ödev yapma bahanesiyle internete giren birçok öğrenci, bir süre sonra internetin derinliği içinde kaybolup, ciddi manada zaman israfı yaparlar. Adeta siteler arasında sörf yapan bu öğrenciler, derslerini ihmal etikleri gibi çoğu kez ödevlerini de geçiştirerek tamamlamaya çalışırlar.

Google’dan indirdiği ödevini doğru dürüst okumayan, sadece bir- iki düzenlemeyle yazıcıdan çıktı alıp öğretmenine ödevini teslim eden bu öğrenciler, adeta kendilerini kandırırlar. Fakat bu ifadeden “internetten ödev yapılmamalı” yargısı çıkarılmamalı. Bilakis internet iyi kullanıldığı takdirde bir nimettir. Yeter ki düzgün kullanmasını bilelim.

Saatlerce kitaplarda araştırdığınız bilgiler, internet ortamında “bir tık” ötenizdedir. Eğer öğrenci internetten indirdiği yazıları derleyip – toparlıyorsa, yazıları iyice okuyup hazmediyorsa sorun yok demektir. Ödevden yana maksat hasıl olmuş demektir.

Anne ve babalar, internet kullanımı konusunda çocuklarına rehberlik etmelidir. Ödev ya da ders amacıyla internette dolaşan birçok öğrenci bazı linklerin yönlendirmesiyle çok sakıncalı sitelere girebiliyorlar.

Anne ve babalar, internet kullanımı konusunda çocuklarına rehberlik etmelidir. Ödev ya da ders amacıyla internette dolaşan birçok öğrenci bazı linklerin yönlendirmesiyle çok sakıncalı sitelere girebiliyorlar.

Çocuklarımız bazen de kötü niyetli kişilerle internet üzerinden sohbet ediyor ve neticede bu kişilerin tuzağına düşebiliyor. Bununla ilgili yüzlerce haber okumuşsunuzdur.

Bazı ebeveynler eve internet almayarak sorunu kısa bir süre için çözebilirler. Ama bu uzun soluklu bir çözüm değildir. İnternet, artık bir realitedir. Bundan kaçış yok. Öyle ya da böyle çocuklar mutlaka bir şekilde internete ulaşıyor. Birçok öğrenci zaten akıllı telefonlarla internetle iç içe. İnterneti yasaklamak yerine doğru kullanmayı öğrenmek daha gerçekçi bir çözümdür.

Peki, bu durumda ebeveynler nelere dikkat etmelidir?

- Öncelikle ebeveynlerin interneti yeteri kadar kullanmayı öğrenmesi lazım. İnterneti kullanmayı bilmiyorsanız çocuğunuzu takip etmeniz zorlaşacaktır.

- Evdeki internetin bağlı olduğu bilgisayarın görünen bir yerde olması mantıklı olacaktır.

- Değişik periyotlarla çocuğunuzun girdiği siteleri mutlaka kontrol etmelisiniz. Eğer çocuğunuz sakıncalı sitelere giriyorsa kesinlikle önlem almalısınız. Bundan daha da önemlisi çocuğun bu sitelere niçin girmemesi gerektiği konusunda bilgilendirilmesidir. Bu anlamda çocuğunuza gerekli bilgilendirmeyi yapmalısınız.

- Mutlaka bilgisayarınızda zararlı sitelere girişi engelleyen filtre programları olmalıdır.

- Çocuğun internet kullanımı konusunda zaman sınırlaması konulmalıdır.

- İnternet kullanımı konusunda çocukla anlaşma yapılmalı. Çocuk ödevlerini yaptıktan ve derslerine çalıştıktan sonra internete girebilmelidir.

- Çocuğunuzun psikolojik dünyasını olumsuz yönde etkileyebilecek oyunlar oynamasına müsaade etmemelisiniz. Bu bağlamda özellikle ilkokul dönemindeki çocuklar konusunda dikkatli olunmalıdır.

- Çocuğunuzun facebook ve twiterdaki arkadaşlarıyla yaptığı yazışmaları mutlaka kontrol etmelisiniz.

0 görüntüleme
  • White Instagram Icon

İletişim

Sosyal Medya Bağlantılarımız

Tel: (+90) 362 277 88 44

Email: artibilim1@gmail.com

Adres

Kıran Mahallesi 725. Sokak No:3/1 İlkadım/SAMSUN